Pyroklastická brekcia
Kategória: Pyroklastické
Typ:
Všeobecné: Pyroklastickú brekciu tvoria prevažne pyroklasty - bloky, ktorých modálne zastúpenie je viac ako 75 %. Zvyšok horniny môže byť materiál epiklastického, organického pôvodu, sedimentárneho (chemogénny sediment) a autigénneho pôvodu. Bloky sú ostrohranné pyroklasty veľkosti > 64 mm. Zaoblené pyroklasty > 64 mm sú vulkanické bomby.
Pôvod názvu: Nemá špecialny pôvod názvu. Názov sa odvodzuje od tvaru prevládajúcich pyroklastov – blokov. Pyroklast je fragment, ktorý vzniká rozrušovaním materiálu v dôsledku vulkanickej aktivity. Ostrohranný tvar blokov naznačuje, že boli v čase svojho vzniku v pevnom stave, na rozdiel od bômb (tiež veľkosti > 64 mm), ktoré boli v čase svojho vzniku a následného transportu v plastickom až poloplastickom stave. Termín blok a bomba vo vulkanológii ako prvý použil Wentworth a Williams, 1932.
Lokalita: Bartošova Lehôtka, Slovenská republika.
GPS:
Hlavné minerály:
Akcesorické minerály:
Klasifikácia: Podľa modálneho zloženia v polymodálnej klasifikácii pre pyroklastické horniny (Fisher, 1966). Pyroklastická brekcia obsahuje > 75 % ostrohranných pyroklastov – blokov.
Farba: Pestrá v závislosti od farby blokov a materiálu medzi nimi. Bloky sú zelenej, ružovej, sivej, bielej
Textúra: Brekciovitá.
Zrnitosť: Hrubozrnná hornina.
Štruktúra: Pyroklastická.
Premeny:
Petrografická charakteristika: Pyroklastická brekcia je zložená z blokov rôznych hornín, ktoré sú nevulkanickým materiálom.
Využitie:
Literatúra: Fisher, R.V., 1966: Rocks composed of volcanic fragments and their classification. Earth Science Reviews 1, 287-298. Wentworth, C.K. & Williams, H., 1932: The classification and terminology of the pyroclastic rocks. Bulletin of the National Research Council. Washington, 89, 19-53.
Mikrofotografie
Mikrofotografie zatiaľ nie sú k dispozícii. Používajú sa hlavne na identifikáciu blokov a tmeliacieho materiálu.
Normatívne zloženie
Počíta sa z celohorninového chemického zloženia a keďže je brekcia zložená zúlomkov rôznych hornín, nemá význam počítať normatívne zloženie pre celú pyroklastickú brekciu.
Normatívne minerály
SiO2
TiO2
ZrO2
Al2O3
Fe2O3
FeO
MnO
MgO
CaO
Na2O
K2O
P2O5
F
S
CO2
Suma
Molárna proporcia normatívneho minerálu
Molekulová hmotnosť normatívneho minerálu
Hmot. % normatívnych minerálov
Oxid
(hmot. %)
Molekulová
hmotnosť
Molárna
proporcia
Mg/(Mg+Fe2+):
Suma hmot. % normatívnych:
Poznámka:
Chemické zloženie
Celohorninové chemické zloženie pyroklastickej brekcie sa v literatúre neudáva.